каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

ДЕ ПРИДБАТИ МОНЕТИ?


Кілька порад для тих, хто планує купити поповнення нумізматичної колекції.

FAQ для нумізматів

Знаю кількох колекціонерів, які збирають монети з одним досить дивним як на мене переконанням – не купувати монети в принципі. Ні дорогих, ні найдешевших, які всім по кишені. Лиш дарунки, обмін, знахідки і т.д. Але таких серед нумізматів, впевнений, не більше 1%. Всі інші монети регулярно купують. І якраз для них завжди є актуальними питання: де придбати найдешевші, найбільш цікаві, оригінальні монети? Спробую хоча б трохи допомогти однодумцям, поділившись власним досвідом.

Раніше я вже ділився роздумами на тему «Де та як продати монети?». Як не дивно, опинившись «з іншого боку барикад», тобто, розглядаючи ситуацію купівлі-продажу монет вже з позиції покупця, поради будуть дещо відрізнятися.

купівля монет

Спочатку розповім про свої способи поповнення колекції. «На зорі» хобі, ще у школі, монети потрапляли до моїх рук будь-якими шляхами (знайшов, бартер, подарували…), крім купівлі. Живих грошей не мав та й купувати у рідному Батурині не було де. Інтернет для мене тоді ще не існував. З початком 2000-х, перебравшись на навчання до столиці, відкрилися широкі можливості у плані появи каналів для купівлі. Щоправда, при вельми обмежених фінансах – мав на монети у розпорядженні в еквіваленті до 5 доларів у місяць (інколи – 0).

Де ж на той час я знаходив монети в Києві? Спочатку навідувався на недешевий Андріївський узвіз. У неділю там завжди можна було знайти декілька точок продажу: не лише царська Росія та Радянський Союз, а й проста іноземна «ходячка». Потім дізнався про існування «барахолки» на Сінному ринку (вже не існує; нині діючий аналог є, наприклад, на околицях Петрівки). Там серед пропозицій перекупників траплялися і розпродажі залишків колись непоганих колекцій за привабливими цінами. Знайти прості монети, хоч і дорого, можна було й у інших непрофільних місцях: Майдан Незалежності (серед сувенірів), метро Петрівка (серед книжок), Куренівський ринок… Але всі вищеперераховані варіанти стануть у нагоді лиш початківцям. З появою більш серйозних «апетитів», як трапилось зі мною у 2009 році (коли розпочалися роботи над сайтом), потрібно переходити на новий рівень нумізматичного ринку.

– То що ж я пораджу всім, хто бажає придбати монети?

Із перших днів існування сайту і до сьогодні для задоволення своїх нумізматичних апетитів використовую, і всім раджу, Аукро /припинив існування 1 жовтня 2016 р./. Найбільш оптимальний в Україні, на мою суб’єктивну думку, онлайн майданчик для поповнення колекцій монет світу як то кажуть «всіх часів і народів». Зі скептиками погоджуся, ціни часто завищені. Проте це плата, і я готовий за це переплачувати, за достатньо пристойний вибір, зручність платформи, надійність угод (за понад сотню моїх придбань монет на Аукро, поки що жодного разу не наштовхнувся на відвертий обман чи якісь хитрощі з боку продавців).

Другий за пріоритетами варіант купити монети, особисто для мене, прийдеться до смаку всім, хто не довіряє Інтернету та віддає перевагу можливості помацати товар власними руками. Це – зустрічі колекціонерів щонеділі (щосуботи – у меншій мірі через слабкіший вибір) біля метро Нивки у Києві. За гарних погодних умов монет – досхочу. Ціни – різноманітні. Потрібно старанно шукати. Ще декілька років тому відвідував аналогічні «збіговиська» таких як я фанатів нумізматики на Лівобережці, в МВЦ. Але ці зустрічі не були щотижневими, вхід – платний (хоча й вартість символічна), а добиратися як для мене – далеченько. Проте монет там в рази більше, все організовано зручніше/комфортніше, атмосфера в цілому – приємніша.

Жодного разу ще не купував (здебільшого, через цілковиту задоволеність Аукро), але всі рекомендують Violity. Там нічим не гірший, а то й кращий, вибір старих монет. Ціни, напевно, дещо нижчі. Та й, на відміну від Аукро (де майже скрізь є можливість придбати одразу по ціні «купить сейчас»), за кожну цікаву монету розпочинаються масштабні торги. У результаті, стає зрозумілою реальна вартість тієї чи іншої монети.

Також можна звернути увагу на продаж монет у групах соцмереж, наприклад, у VK. Прості монети там купувати дешевше, а от щось цікаве придбати таким шляхом я б не ризикнув. Надто багато підробок, копій, «новодєлов» під виглядом оригіналів.

Деякі знайомі купують монети виключно закордоном: eBay і тому подібне. Говорять – дешевше. Не пробував, прокоментувати не візьмусь.

Всілякі дошки оголошень (OLX…) для купівлі монет не розглядаю в принципі. Не місце їм там.

Свого часу наробив помилок через відсутність потрібної інформації. Де купувати монети – не уявляв, у кого спитати – не знав. Тому й ділюся власним досвідом. Всі вищевикладені міркування – моя особиста позиція. Не претендую на істину. Проте, маю надію, що хоча б комусь вони допоможуть.

Якщо виникнуть додаткові питання чи зауваження, пишіть – спробую відповісти: demayuriy@gmail.com.