каталог монет Колекція монет світу Деми Юрія нумізматичний словник

Українська монета "50 копійок 1992 року"

Різновиди монети України "50 копійок 1992", ціна

українська монета 50 копійок 1992 року

Звичайна, на перший погляд, розмінна монета України номіналом 50 копійок 1992 року... До дорогих монет України не відноситься, проте інтерес з боку нумізматів до неї підвищений. – Чому?

Річ у тім, що саме ця монета має порівняно багато типів, різновидів, браків, навіть підробок. Різноманіття... Відтак, 50 копійок 1992 р. – цікавий об'єкт для колекціонування.

Декілька фактів про металеві півгривні зразка другого року Незалежності.

1. Це – одна із перших монет України (поруч з іншими номіналами цього ж року).

2. Карбувалися 50 копійок 1992 р. на Луганському верстатобудівному (патронному) заводі – Луганський монетний двір НБУ. Тобто, не в Італії (як основна частина монет інших номіналів 1992 р.) та не в Києві (як ВСІ подальші випуски наших 50-копійчаних монет).

3. Серед інших українських монет цього номіналу всіх років, "50 копійок 1992" випущені поки що найбільшим тиражем: 316.000.000 шт. – майже 30% станом на 2013 р. (Вікіпедія). Перевірити ці офіційні дані вирішив експериментально: останні роки неспішно збираю українську "ходячку" – монети з обігу. Систематизую за роками випуску (результат – таблиця розмінних та обігових копійок і гривень). Підсумок: серед всіх 50-копійчаних частка монет 1992 року – близько 25%. У межах похибки офіційні дані виявились достовірними.

4. Що стосується ціни... 99,99% монет "50 копійок 1992 року" з обігу – стандартні монети; їхня ціна рівна номіналу (тобто, рівно 50 копійок). Монета масово виготовлялася з латуні (як і в 1994-1996 рр.). Подальші роки – з алюміній-бронзового сплаву, а ще пізніше (з 2013 р.) – низьковуглецева сталь із гальванічним покриттям латунню. Відомо про існування пробних 50 копійок 1992 р. з "нерідних" металів: бронзи, різних сплавів, срібла (мізерна кількість, а тому – висока ціна /50$ і вище/).

5. Один із найбільш цікавих типів "50 копійок 1992" – монети з "англійським чеканом" (тризуб не випуклий, а вдавлений – як на англійських 20 пенсах). Говорять, що дуже й дуже рідко, але таки зустрічається в обігу. Мені не траплялася жодного разу... Ціна монети – від 50$.

6. У колекціях осіли (теоретично можуть ще зустрічатися) браки монети: подвійні аверс (тризуб з обох боків) або реверс, поворот реверса відносно аверса. Такі 50 копійок (1992 р.) теж рідкісні: можна розраховувати на кілька тисяч гривень.

7. Крім дійсно дорогих монет, які ніколи не зустрічалися більшості нумізматів, абсолютно реалістично знайти в кишені декілька досить поширених типів, вартість яких близька номіналу (+кілька гривень зверху, якщо пощастить). Наприклад, монети з чотирма (відносно нечаста) або ж п'ятьма ягодами біля останньої літери "К" у легенді "50 КОПІЙОК", різновиди з дещо нетиповими пропорціями у зображенні всього аверсу або лише тризуба, монети з різними гуртами (крупні насічки, дрібні)... Десятки типів, якими цікавляться збирачі погодовки.

8. Підробки. У момент введення гривні (осінь 1996 р.) національна грошова одиниця України була однією з дорогих валют світу (1 $ = 1,76 UAH). Монета в 50 копійок мала порівняно вагому купівельну спроможність, а кольоровий метал в середині 90-х рр. не відзначався високою вартістю (пік діяльності пунктів збору металобрухту). Підробляти монети (особливо найвищий масовий номінал) стало прибутковою справою. Як правило, такі 50 копійок 1992 р. відрізняються низькою якістю: не чіткі контури, гладкий гурт, незвичне розташування ягід...

Якщо виникнуть додаткові питання чи зауваження (можливі помилкові твердження), пишіть – буду вдячний за зворотній зв'язок: demayuriy@gmail.com

...або ж запитуйте чи лишайте відгук ось тут: